עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
גיניקולוג, ממציא התקן תוך רחמי, בלרין - הכי פחות פולשני בשוק
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

מהו התקן תוך רחמי?

24/12/2017 13:23
ballerine
התקן תוך רחמי

התקן תוך רחמי הוא התקן שמותקן בתוך רחם האישה ומונע היריון. זוהי אחת מהשיטות הנפוצות ביותר למניעת היריון ויעילותו מגיעה ליותר מתשעים ושמונה אחוזים. ישנם סוגים שונים של התקנים תוך רחמיים אך באופן כללי הם מתחלקים לקבוצת ההתקנים ההורמונליים ולקבוצת התקני הנחושת. יש להוועץ ברופא מהו ההתקן המתאים לך ביותר מתוך המגוון.כדי שהבחירה תהיה הכי מתאימה ונכונה.סוגי התקן תוך רחמי


·         התקני הנחושת – כל גוף זר הנושא עליו נחושת המוחדר לרחם יכול למנוע הריון, בלי תלות בצורתו. יוני הנחושת פוגעים בתנועתיות הזרע ובכך נמנעת ההפריה. רוב התקני הנחושת הם בעלי צורת האות T באנגלית ועליהם מלופף סליל נחושת. התקנים אלו יעילים מאד במניעת הריון אף שאינם מתערבים מבחינה הורמונלית. חסרונם של רוב ההתקנים הללו הוא גרימת דימום רב יותר וכאבים חזקים יותר במהלך הוסת בגלל צורתם החיצונית הדוקרת את קירות הרחם. יוצא דופן הוא התקן הבלרין שגם הוא התקן נושא נחושת אך צורתו כדורית סימטרית, קוטרו קטן והוא חלק וגמיש ואין בו קצוות חדים ועל כן אינו מגרה את קירות הרחם ואינו מכאיב.


·         התקנים הורמונליים - התקנים אלו גם הם בעלי צורת האות T באנגלית אך נושאים מיכל קטן המפריש הורמון פרוגסטרון לתוך הרחם. תפקיד ההורמון לגרום להתקשות של ריר צואר הרחם וכך למנוע חדירת זרע וכן לגרום להידקקות של רירית הרחם וכך למנוע השתרשות של הריון. התקנים אלו יעילים מאד במניעת הריון אך למרות שהם מפרישים הורמון בכמות קטנה מאד, יש נשים המתלוננות על תופעות לואי כמו ירידה בחשק מיני, יובש בנרתיק ציסטות בשחלות ורגישות בשדיים.


האם התקן תוך רחמי מסוכן?


השימוש בהתקן תוך רחמי הוא בטוח מאד. סיכונים נדירים הם ניקוב של הרחם בעת ההחדרה ונפילת ההתקן לחלל הבטן (1:1000), פליטה של התקן (עד 10% תוך 3 שנים) והריון בשיעור של כ 0.5%. בעשורים האחרונים נמצא כי השימוש בהתקנים תוך רחמיים אינו מעלה את השכיחות של זיהומים באגן ועל כן אינו מעלה את הסיכוי לפגיעה בפוריות. מסיבה זו הנטייה היום היא להמליץ על שימוש בהתקנים גם בנשים ובנערות שלא ילדו בעבר.

 

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה: